Pirties krosnis ir balius pirtyje. Arba 7 mitai apie Lietuvišką pirtį!

Pirties krosnis, jos skleidžiama šilumanuo seno žinojo mūsų senoliai, jog pirtis yra sveikatos šaltinis. Savo rankomis ręsdavo pirteles sodybose ir kaimuose.

Šiandien ne taip jau retai išgirstame, kad besikaitinant pirtyje, ima svaigti ar skaudėti galva, o joje išsikaitinus – šąla kojos. Vyrauja nuomonė, kad širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms į pirtį eiti griežtai draudžiama. Skaitydami šį straipsnį, jūs rizikuojate suprasti, kad apie pirtį, pasirodo, nieko nežinojote.

Pirties krosnis – mitai apie pirtį ir jos skleidžiamą šilumą

Pirmiausia, reikėtų atsakyti į klausimą, kas apskritai žmogui yra teisinga pirtis. Pirtis – tai buvimas ir susijungimas su savimi. Pirtis – tai ta jėga, kuri išvalys nuo visų teršalų, toksinų ir streso. Ji valo kūną ir protą. Sustoja laikas ir tu tampi naujas žmogus, su aiškiu protu ir šviesiomis mintimis. Pirtis – tai sveikata, grožis, meilė sau ir aplinkai.

Pirties meistras Sigitas Pašakinskas pristato 7 mitus apie Lietuvišką pirtį. Išgirdus juos, gali paaiškėti, kad apie pirtį nieko nežinojote.

1 mitas. Pirtis yra vyrų reikalas

Nuo seno manoma, kad pirtis yra vyrų reikalas. Tikriausiai, rusiški filmai suformavo tokią nuomonę ir tai yra visiškas mitas. Teisingą pirtį mėgsta visi. O jeigu kas sako, kad nepatinka, tai tikriausiai žmogus dar nebuvo teisingoje pirtyje.

2 mitas. Pirtyje reikia kentėti!

O taip pat, jeigu pirtyje nėra +90° – +100° – tai malkos į orą.

Teisingoje pirtyje temperatūros ir drėgmės santykis yra +60°/60 %. Viskas, kas virš 60° yra mūsų sveikatai žalinga. Tokį režimą generuoja senovinės dūminės krosnys, periodinio veikimo krosnys, kurios veikimo principas yra ugnis per akmenis. Pastovaus kūrenimo krosnių, kurios generuotų minėtą režimą, rinkoje yra labai mažai. Kaip, pavyzdžiui, ketaus pirties krosnelės Summit generuoja tokį rėžimą dėl savo unikalios konstrukcijos. Ir yra praktiškai neužpilama net ir intensyviausio naudojimo metu. Taigi, labai svarbu išsirinkti tinkamą pirties pečių.

Pirties krosnis – ar prie jos šildantis reikia ir maisto?

 

3 mitas. Pirtis yra alus, balius ir traškučiai

Alkoholis ir sunkus maistas pirtyje – nesuderinami dalykai. Pirtis yra sveikata, atsipalaidavimas ir tai niekaip nesuderinama su gėrimais ir gausiomis vaišėmis. Žmonės dėl to alpsta ar jaučia galvos svaigimą. Paveikti alkoholio, jūs niekada nepasieksite gilaus atsipalaidavimo ir proto ramybės. Kalbant apie maistą, tai verta į pirtį ateiti pusiau alkanam – neapkrautu skrandžiu. Tam,  kad pirtyje kūnas ir protas susikoncentruotų į poilsį.
Nerekomenduojama gerti šalto vandens. Geriau yra šiltas. Taip pat puikiai tinka šilta arbata, gira, mineralinis vanduo, kambucha, medus. Iš maisto, geriausiai tinka vaisiai, tokie kaip arbūzas, apelsinai. Taip pat riešutai ir džiovinti vaisiai.

4 mitas. Gultai turi būti keliais aukštais.

Viešose pirtyse, kur norima susodinti didesnį kiekį žmonių, gal ir tinka taip daryti, bet ne savo namuose. Nuo seno žinoma, kad garinėje reikia galvą laikyti šaltai, skrandį – bade, o kojas – šiltai. O tradicinėse pirtyse žmonės daro viską atvirkščiai. Ir vis dar mano, kad pirtyje reikia sėdėti ir kentėti. Pirtyje reikia kaitinti visą kūną, tačiau žmonės sėdėdami ant pakopų kaitina galvą, kurią reikia vėsinti. Mūsų kojos patiria didelį fizinį krūvį, todėl jas reikia šildyti, o ne vėsinti. Dėl to rekomenduojama daryti plačius gultus, kad atsigulęs žmogus galėtų patogiai įsitaisyti ir užkelti kojas ant sienos. Tokiu būdu šyla raumenys, atsipalaiduoja sąnariai.

Taigi, dviem, trimis eilėmis išdėstytuose gultuose patogumo ir naudos mažai. Geriausiai daryti vieno lygio, plačius 80- 130 cm gultus 80/85 cm aukštyje su ištraukiamu suoliuku. Lubų aukštis neturėtų viršyti 220/225 cm, kad garo pyragas pasiektų gultą. Šildant ar vanojantis, turi būti patogu prieiti prie asmens, kuriam dovanosime vanojimo džiaugsmą. Idealiu atveju – galima iš visų pusių prieiti prie vanojamo asmens. Tuomet, garinė patalpa turi būti pakankamai didelė.

Kam norisi karštesnio garo, tai galima patirti vanojimo metu, kai individualiai pritaikomas šilumos ir drėgmės santykis. Vanojimo procesas yra vienodas – ar 2-3 metų vaikui, ar patyrusiam pirtininkui. Skirtumas yra tik temperatūros – drėgmės santykis.

Šaltas vanduo ir deguonies trūkumas

 

5 mitas. Po kiekvieno išėjimo iš garinės reikia piltis šaltą vandenį ant savęs arba šokti į eketę.

Šokti į eketę arba piltis lediniu vandeniu galima tik tada, kai mūsų kūnai yra gerai įšilę – po antro ar trečio užėjimo į garinę. Arba – geriausia – po vanojimo procedūros. Priešingu atveju, visi toksinai, nespėję pasišalinti per mūsų odą, grįžta atgal į mūsų organizmą. Taigi, vėsinkimės tuomet, kai jau mūsų organizmas pašalino visus teršalus ir toksinus.

6 mitas. Nuolatinis deguonies trūkumas pirtyje yra normalus dalykas.

Dažnai girdime, kad po pirties skauda galvą ar jaučiamas silpnumas. To priežastis paprastai yra deguonies trūkumas pirtyje. Labai svarbu įrengti teisingą oro cirkuliaciją garinėje, tada niekada nebus deguonies trūkumo. Tokie sprendimai, kaip oro padavimas iš lauko ir ventiliacijos „AIR SAUNA“ įrengimas, užtikrina oro pasikeitimą garinėje patalpos tūrio nuo 5 iki 7 kartų. Taip išvengiama deguonies stygiaus ir pirtimi galima mėgautis ilgai ir maloniai.

Kitas puikus išradimas yra įrengtas AIR SAUNA antras kvėpavimas vanojamam asmeniui. Tai – gulte padaryta ertmė galvai, į kurią ateina šviežio oro padavimas iš lauko. Procedūra, kuri yra 30/40 min trukmės, lengvai pakeliama net ir pirties naujokui.

Pirtis ir ligos

7 mitas. Širdies ir kraujagyslių, diabetu, astma sergantiems žmonėms eiti į pirtį draudžiama

Žinoma, prieš tai darant, būtina pasitarti su savo gydytoju. Žmonėms, susiduriantiems su minėtomis ligomis, paprastai atrodo, kad pasidarys bloga. Todėl mano, kad negalima eiti į pirtį. Tai susiformavo iš tradicinės medicinos specialistų, kurie turi iškreiptą vaizdą apie teisingą pirtį. Jie turi omenyje pirtis kuriuose temperatūra yra +70° ir daugiau, o drėgmė neviršija 20-30% – taip vadinamose saunose. Te nesupyksta visi saunų mylėtojai, bet tokioje pirtyje nėra naudingų sveikatai dalykų. Deja, bet tokių pirčių pas mus yra didžioji dauguma. Jeigu kalbame apie sveiką pirtį, kur garinėje +40°-+60° ir su tokiu pačiu drėgmės santykiu, tai ten blogai būti negali. Kaip ir buvo minėta anksčiau, tai gali užtikrinti tinkama pirties krosnele ir įrengta teisinga oro cirkuliacijos sistema.

Su širdies ligomis susiduriantiems žmonėms, reikia pradėti nuo trumpų užėjimų. Truputį pabūti, pasiimti su savimi šiltos arbatos, atsigulti ir pagulėti ramiai. Stebėti ar jaučiasi gerai. Ir, jei pasijunta prasčiau, išeiti pailsėti. Kartas nuo karto galima pasimatuoti pulsą. Ir procedūrą kartoti keletą kartų. Moksliškai įrodyta, kad turintiems diabetą, pirtis mažina cukraus kiekį kraujyje, esant padidintoje temperatūroje ir prakaituojant. Išėjus iš garinės, galima periodiškai pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje. Žmonėms sergantiems astma, reiktų vengti žolelių kvapų ir nuovirų garinėje, dėl galimų alerginių reakcijų. Viskas turi būti daroma bandymų būdu. Primename, kad prieš pradedant lankytis pirtyje, turite pasitarti su savo gydytoju. Taigi, išbandžius tokias procedūras keletą kartų, stebėkite ar  jaučiatės gerai. Tuomet galite pirtyje pradedėti lankytis nuolatos ir mėgautis procesu.

Sigitas Pašakinskas

Summit Nord įkūrėjas

Sigitas Pašakinskas
Pirčių ekspertas